انواع تهدیدات اینترنتی | فروشگاه آنلاین آنتی ویروس اورجینال

انواع تهدیدات اینترنتی | فروشگاه آنلاین آنتی ویروس اورجینال

انواع تهدیدات اینترنتی | فروشگاه آنلاین آنتی ویروس اورجینال
4.9 23

انواع تهدیدات اینترنتی را بشناسید

انواع تهدیدات اینترنتی

 

انواع تهدیدات اینترنتی     Virus

ویروس بد افزاری است که بواسطه کپی شدن در فایلهای سالم تکثیر شده و از این طریق سیستم شما را آلوده می سازد.

ویروسها میتوانند به سادگی پسوردهای شما را دزدیده یا تمام اطلاعات سیستم شما را نابود کنند. و معمولا بوسیله فلش مموری به سایر کامپیوتر ها منتقل میشوند.

انواع تهدیدات اینترنتی    Worm

یک Worm مشابه ویروس بوده اما با روشی دیگر خود را تکثیر می کند.

معمولا یک Worm بر اساس الگوریتم نوشته شده توسط هکر و با استفاده از اینترنت و در یک حلقه تقریبا بی انتها و در حجمی بسیار وسیع منتشر و تکثیر خواهد شد.

 انواع تهدیدات اینترنتی   Trojan

تروجان بد افزاری است که خود را در قالب یک برنامه مشروع و سالم مخفی می سازد.

وقتی تروجان روی سیستم شما فعال شود در پشت صحنه به فعالیت مشغول شده و اطلاعات و بعضا کنترل سیستم شما را در اختیار فرد یا افراد ثالثی قرار خواهد داد!

انواع تهدیدات اینترنتی    Spyware

Spyware ها نمونه ای از بد افزارها هستند که بدون اطلاع شما اقدام به جاسوسی در سیستم شما می کنند و بر اساس هدف تعیین شده، داده ها و اطلاعات مورد نیاز را از سیستم شما جمع آوری می کنند. برای مثال Spyware ها ممکن است در قالب یک تروجان اقدام به رصد کیبورد شما نموده و اقدام به دزدی از اطلاعات حسابهای بانکی نمایند. این روزها حتی شاهد حضور Spyware های مشروع در فضای سایبری هستیم که از طریق رصد فعالیت ها و علاقمندیهای کاربران اطلاعات مربوط به آنها را جمع آوری کرده و از طریق اینترنت در اختیار شرکتها قرار می دهند و به این طریق به افزایش فروش و بهبود خدمات دهی آن شرکتها کمک می کنند!

انواع تهدیدات اینترنتی    Adware

Adware ها معمولا به همراه Spyware ها کامپیوتر شما را آلوده می کنند. این بد افزارها  اقدام به نمایش تبلیغات ناخواسته ای بر روی سیستم شما می کنند که با کلیلک کردن بر روی این تبلیغات ناخواسته Adware های دیگری بلافاصله بر روی کامپیوتر شما افتاده و شما را درگیر خود می کنند. البته تبلیغاتی که بعد از نصب برخی از نرم افزارهای رایگان به نمایش در می آید جزو این گروه دسته بندی نمی شود. در واقع Adware های نامشروع، آن دسته ای هستند که با در اختیار گرفتن کنترل سیستم کاربر اقدام به نمایش تبلیغات نابهنگام می کنند. همانگونه که ذکر شد معمولا Adware ها به همراه Spyware ها می آیند به گونه ای که ابتدا Spyware ها  اقدام به دریافت و جمع آوری اطلاعات از علایق و اهداف شما کرده و سپس Adware ها بر این اساس این علایق اقدام به نمایش تبلیغات بر روی سیستم شما خواهند کرد. باید اشاره کرد که Adware ها امروزه کم خطر ترین نوع بد افزارها هستند و همانگونه که گفته شد ممکن است به همراه برخی از نرم افزارهای قانونی نیز مورد استفاده قرار گیرد!

 انواع تهدیدات اینترنتی   Keylogger

این بد افزار یکی از خطرناک ترین انواع تهدیدات اینترنتی بوده که بعد از قرار گرفتن در کامپیوتر قربانی، اقدام به ذخیره کردن کلیدهای فشرده شده توسط کاربر خواهد کرد. بطوریکه هر بار کاربر اقدام به فشردن کلیدی بر روی کیبورد خود کند آن را ذخیره و سپس با استفاده از اینترنت برای هکر ارسال خواهد کرد. کاملا مشخص است که هدف از تولید این بد افزار دستیابی به اطلاعاتی نظیر: پسورد ها، فایل های شخصی، حسابهای بانکی و سایر اطلاعات حساس است همچنین باید ذکر کرد که سایر بد افزارها نیز ممکن است عملکردی مشابه Keylogger داشته باشند برای مثال یک ویروس یا Worm یا Trojan ممکن است عملیات کلید دزدی را نیز انجام دهند!

انواع تهدیدات اینترنتی   Botnet

Botnet شبکه‌ای بسیار گسترده و بزرگ از کامپیوترهای شخصی است که هر یک آلوده به بد افزار Botnet هستند. در این شبکه هر کامپیوتر در حکم یک Bot جداگانه عمل می‌کند زیرا بخشی از بد‌افزار در آن است و نه همه آن! هنگامی که بد‌افزار Bot بر روی یک کامپیوتر فعال شود به سرور اصلی بدافزار متصل شده و منتظر دستور‌العمل‌های بعدی هکر می‌ماند برای نمونه یک Botnet ممکن است برای انجام حملات گسترده از نوع DDOS (حملاتی به قصد خارج کردن یک سرور از خدمت رسانی) طراحی شده باشد. در این حالت هر یک از کامپیوتر ها یا Bot‌ ها با دستور هکر در یک زمان مشخص و در آن واحد اقدام به فرستادن درخواست‌هایی در حجم وسیع به یک وب سایت یا سرور می‌نمایند که به دلیل حجم میلیونی این درخواست‌ها سرور یا وب‌ سایت از پاسخگویی عاجز شده و از دسترس خارج می‌شود.

انواع تهدیدات اینترنتی   RootKit

Rootkit ها نمونه ای از بد افزار ها می باشند که روش آن پنهان شدن در زیرین ترین لایه های سیستم عامل برای ممانعت از کشف شدن توسط نرم افزارهای ضد ویروس است. برای مثال یک Rootkit ممکن است قبل از سایر سرویسها و برنامه های ویندوز اجرا شده و با پنهان کردن خود به شکلی عمیق و همچنین با ایجاد تغییراتی در سرویسهای ویندوز و یا نرم افزار ضد ویروس مانع از کشف شدن خود شود. برخی از این نمونه‌های این بد‌افزار به قدری هوشمندانه خود را پنهان می‌کنند که تا مدت‌ها توسط نرم افزار امنیتی کشف و شناسایی نمی‌شوند روش این بد‌افزار یعنی دزدی در زیرین‌ترین لایه‌ها‌ی سیستم عامل آن را با سایر نمونه‌های خود متفاوت می‌سازد.

انواع تهدیدات اینترنتی   Ransoware

این بد افزار یک نمونه جدید است که به تازگی پا به دنیای اینترنت گذاشته است. روش عملکرد آن به این شکل است که کل سیستم یا برخی از فایلها را رمز نگاری کرده و از کاربر تقاضای پرداخت پول می کند تا رمز بازگشایی فایلها را به او بدهد. مثلا نمونه فوق العاده خطرناک آن که به CryptoLocker معروف است نمونه ای است که اقدام به رمز گذاری تمامی فایلهای کامپیوتر شما کرده و از شما می خواهد که برای دسترسی به این فایلها اقدام به پرداخت پول کنید. این بد افزار به ویژه اگر شما از فایلهای حساس خود نسخه پشتیبان تهیه نکرده باشید بسیار خطرناک است.

انواع تهدیدات اینترنتی   هکر

هکر در واقع شخصی است که دانش برنامه نویسی و تخصص شبکه های کامپیوتری را در سطح بسیار زیادی دارا بوده و با مهارت خود نقاط ضعف کامپیوترها و سرورهای قربانی را پیدا کرده و اقدام به نفوذ در آن می کند. هکرها به دو دسته عمده تقسیم می شوند الف- هکرهای کلاه سفید که از دانش خود برای بهبود نقاط ضعف سیستمهای رایانه ای استفاده می کنند. ب- هکرهای کلاه سیاه که از دانش خود برای خرابکاری کامپیوترها و شبکه های کامپیوتری بهره می گیرند و انواع تهدیدات اینترنتی شامل ویروس، ورم و … ساخنه دست هکرهای کلاه سیاه می باشد.

 انواع تهدیدات اینترنتی   حملات اینترنتی

یکی دیگر از انواع تهدیدات اینترنتی حملات اینترنتی DDOS می باشد و به حملات سازمان یافته ای گفته می شود که از چند نقطه جهان و با استفاده از پهنای باند بالای اینترنت روی سرورهای خدمات رسان عمومی صورت می پذیرد. اینگونه حملات بیشتر به منظور از پای درآوردن سرورهای قربانی انجام شده تا خدمات رسانی آن سرور قطع و دسترسی به آن غیرممکن شود!

انواع تهدیدات اینترنتی   فیشینگ

فیشینگ ( phishing ) یا سایتهای جعلی یکی از انواع تهدیدات اینترنتی بوده و در واقع سایتهایی هستند که بیشتر به منظور سرقت اطلاعات مالی طراحی می شوند.در اینگونه سایتها صفحات پرداخت اینترنتی دقیقا مشابه با صفحات پرداخت بانکها طوری طراحی شده که خریدار فکر می کند در حال پرداخت در سایت بانک است! در حالیکه اطلاعات بانکی وی شامل شماره کارت، رمز دوم کارت و … برای هکر ارسال خواهد شد!

سایتهای فیشینگ متاسفانه در ایران شیوع زیادی پیدا کرده و تنها راه تشخیص آن دقت کردن در آدرس اینترنتی صفحه وارد شده در آدرس بار مرورگر است. توصیه می شود کاربران در هنگام خرید اینترنتی حتما به آدرس بار مرورگر خود دقت نمایند.

انواع تهدیدات اینترنتی

سایر مقالات مرتبط :

1- آموزش نصب موبایل سکیوریتی بر روی اندروید

2- روش شناسایی آنتی ویروس نود 32 تقلبی

3- آموزش نصب آنتی ویروس نود 32 ورژن 8

4- آموزش نصب آنتی ویروس نود 32 ورژن 9

5- نود 32 اورجینال

6- آموزش نصب آنتی ویروس اسمارت سکیوریتی ورژن 9

7- افزایش امنیت در مودم وایرلس ADSL خانگی

8- راهنمای خرید آنتی ویروس

Comment (1)

  • پرهام Reply

    بسیار عالی بود.

    ۱۳۹۵/۰۲/۰۱ at ۱۱:۱۱

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + پنج =