سوالات متداول

سوالات متداول

سوالات متداول مربوط به آنتی ویروس های Kaspersky و ESET

سوالات متداول

 

سوالات متداول  چگونه می توان مطمئن شد که آنتی ویروس ESET آخرین آپدیت ها را از اینترنت دریافت کرده است  ؟

سوالات متداول  موس خود روی آیکن ESET نگهدارید تا تاریخ آخرین آپدیت آنتی ویروس شما مانند شکل زیر نمایش داده شود.

سوالات متداول

سوالات متداول یک کامپیوتر جدید خریده ام چگونه آنتی ویروس ESET خود را به آن منتقل کنم؟

سوالات متداول  ابتدا مطمئن شوید تاریخ، ساعت و تایم زون کامپیوتر جدید شما کاملا درست است حال آنتی ویروس نود 32 را از کامپیوتر قدیمی خود پاک کنید و بعد از آن آخرین ورژن نود 32 را از منوی دانلود جهان اسکن دریافت کرده و بر روی کامپیوتر جدید خود نصب نموده و در هنگام اخذ لایسنس اطلاعات لایسنس خریداری شده از جهان اسکن را وارد نمایید.

سوالات متداول می خواهم ویندوز کامپیوتر خود را عوض کنم چگونه آنتی ویروس ESET را به ویندوز جدید منتقل کنم ؟

سوالات متداول  قبل از نصب ویندوز نام کامپیوتر خود را در جایی یادداشت کنید و بعد از نصب ویندوز نام کامپیوتر خود را به همان نام قبلی تغییر دهید. حال مطمئن شوید در ویندوز جدید ساعت، تاریخ و تایم زون آن کاملا صحیح است اکنون آخرین ورژن نود 32 را از منوی دانلود جهان اسکن دریافت کرده و بر روی ویندوز جدید خود نصب نموده و در هنگام اخذ لایسنس اطلاعات مربوط به لایسنس خریداری شده از جهان اسکن را وارد نمایید.

سوالات متداول  احساس می کنم آنتی ویروس ESET من آپدیت نیست اکنون چه کاری باید انجام دهم ؟

icon-checkbox-square  آنتی ویروس های شرکت ESET بصورت خودکار آپدیت را از اینترنت دریافت می کنند ولی اگر احساس کردید که نرم افزار شما آپدیت نیست کافیست آنتی ویروس خود را اجرا کرده و در صفحه اصلی گزینه Update now را کلیک کنید.

help  چگونه می توانم یک فولدر خاص را اسکن کنم ؟

icon-checkbox-square  ابتدا آنتی ویروس خود را اجرا کرده و سپس گزینه Computer scan و بعد از آن گزینه Custom scan را انتخاب نمایید. اکنون علامت مثبت کنار درایو مورد نظر خود را باز کرده و فولدری را که میخواهید اسکن کنید را تیک زده و گزینه scan را انتخاب نمایید.

help  چگونه متوجه شوم کامپیوتر من 64 بیتی است یا 32 بیتی ؟

icon-checkbox-square  اگر از سیستم عامل ویندوز نسخه 7 استفاده می کنید، ابتدا روی دکمه استارت ویندوز خود کلیک کرده، سپس در منوی باز شده روی گزینه Computer راست کلیک کرده و Properties را انتخاب نمایید تا پنجره جدیدی برای شما باز شود، اکنون در این پنجره و در بخش میانی آن در قسمت system type نوع سیستم عامل شما توضیح داده شده است.

help  من آنتی ویروس نود 32 ورژن 8 استفاده می کنم آیا می توانم ورژن 9 نصب کنم ؟ در حالیکه من فقط یوزرنیم و پسورد دارم و دارای شماره سریال لایسنس نیستم.

icon-checkbox-square  بلی شما می توانید ورژن 9 آنتی ویروس نود 32 را از سایت اصلی ESET دریافت کرده و نصب کنید ولی قبل از آن می بایست به آدرس https://my.eset.com/convert?culture=en-us مراجعه کرده و یوزرنیم و پسورد خود را به شماره سریال لایسنس تبدیل کنید.

help  لایسنس آنتی ویروس ESET خود را گم کرده ام چگونه می توانم آن را بدست آورم ؟

icon-checkbox-square  وارد منوی خدمات مشتریان جهان اسکن شده و در بخش ESET Antivirus منوی فراموشی لایسنس را کلیک کرده تا وارد سایت ESET شوید. حال ایمیل خود را وارد نموده تا لایسنس برای شما ارسال گردد.

help  گاهی اوقات یک علامت آبی رنگ خیلی کوچک در کنار آیکون نود 32 یا اسمارت سکیوریتی من ظاهر می شود. این علامت چه معنی دارد ؟

سوالات متداول  اگر این علامت مانند این شکل بود سوالات متداول یعنی ویندوز شما احتیاج به آپدیت ماکروسافت دارد برای انجام این کار شما می بایست به کنترل پنل ویندوز خود رفته و بر روی گزینه Windows Update کلیک کرده و گزینه check for update را کلیک کنید تا آپدیت ماکروسافت مرتبا در کامپیوتر شما نصب گردد. بعد از مدتی که همگی آپدیت های شرکت ماکروسافت بر روی کامپیوتر شما نصب شد این علامت هم از بین می رود.

سوالات متداول  گاهی اوقات و در حین کار با کامپیوتر ناگهان یک پنجره آبی رنگ ظاهر می شود. چرا این اتفاق می افتد ؟

سوالات متداول  اگر پنجره ذکر شده مانند شکل اول باشد یعنی آنتی ویروس شما آخرین آپدیت های ضد ویروس را از اینترنت بصورت اتوماتیک دریافت کرده اما اگر پنجره یاد شده مانند شکل دوم باشد یعنی آنتی ویروس شما هسته نرم افزار خود را به روز رسانی کرده است و ظاهر شدن هر یک از این پنجره ها نشانه سلامت کامپیوتر و آنتی ویروس شما است.

eset-update    eset-module-update

help  من Username و Password آنتی ویروس نود 32 را خریداری کرده ام چگونه می توانم از واقعی بودن آن مطمئن شوم ؟

icon-checkbox-square  کافیست به آدرس https://my.eset.com/convert?culture=en-us مراجعه کرده و یوزرنیم و پسورد خود را تبدیل به شماره سریال لایسنس نمایید. چنانچه یوزرنیم و پسورد شما واقعی باشد عمل تبدیل لایسنس انجام خواهد شد.

سوالات متداول  من یک شماره سریال ( لایسنس ) آنتی ویروس ESET خریداری کرده ام چگونه می توانم از واقعی بودن آن مطمئن شوم ؟

سوالات متداول  مطمئن ترین روش، دانلود فایل آنتی ویروس ESET از سایت www.eset.com و نصب آن است زیرا در هنگام نصب باید مشخصات لایسنس خود را وارد نمایید و طبیعتا در صورت واقعی بودن این لایسنس عملیات نصب با موفقیت به اتمام خواهد رسید. تنها نکته این مطلب این است که حتما فایل آنتی ویروس خود را از سایت www.eset.com دریافت نمایید ( لینک های دانلود مستقیم از سایت ESET در منوی “دانلود آنتی ویروس”  سایت جهان اسکن موجود می باشد)

سوالات متداول  وقتی فلش مموری یا هارد اکسترنال به کامپیوتر خود وصل می کنم یک پنجره آبی رنگ ظاهر می شود. اکنون من چه کاری باید انجام دهم ؟

icon-checkbox-square  اگر پنجره ذکر شده مانند شکل زیر باشد دلیل ظاهر شدن آن این است که شما هنوز رفتار آنتی ویروس نود 32 و یا اسمارت سکیوریتی خود را در هنگام مواجهه با فلش مموری، هارد اکسترنال یا دی وی دی تعریف نکرده اید. برای انجام این کار وقتی پنجره ظاهر شد تیک Always use the selected option را انتخاب کرده و گزینه Scan now را کلیک نمایید. در اینصورت آنتی ویروس شما هنگام مواجهه با حافظه های ذخیره سازی بلافاصله و بصورت اتوماتیک محتوای آنها را اسکن کرده و ویروسهای موجود در آن را پاک خواهد کرد.

سوالات متداول

help  گاهی اوقات در هنگام ورود به یک وب سایت دو پنجره قرمز همزمان برای من باز می شود. اکنون چه کاری انجام دهم؟

icon-checkbox-square  اگر پنجره های یاد شده مانند شکل های زیر باشند بلافاصله از آن وب سایت خارج شوید چون آن وب سایت یا خود دارای ویروس بوده و یا فایل هایی که برای دانلود در آن قرار داده شده دارای ویروس می باشد. بنابراین آنتی ویروس ESET مانع از بازدید شما شده است لذا توصیه می گردد بلافاصله از آن وب سایت خارج شوید.

eset-warning-1

eset-warning-2

help  از چه طریقی می توان فایل آنتی ویروس اصلی نود 32 را از سایت سازنده آن دانلود کرد ؟

icon-checkbox-square  لینک دانلود مستقیم آنتی ویروسهای شرکت ESET به قرار زیر است :

:ESET NOD32 Antivirus

http://download.eset.com/download/win/eav/eav_nt32_enu.msi
http://download.eset.com/download/win/eav/eav_nt64_enu.msi

:ESET Smart Security

http://download.eset.com/download/win/ess/ess_nt32_enu.msi
http://download.eset.com/download/win/ess/ess_nt64_enu.msi

ESET Mobile Security for Android:

http://download.eset.com/download/mobile/ems/android/ems.apk

ESET Mobile Security for Windows Mobile 5.0:

http://download.eset.com/download/mobile/ems/eset_mobile_security_enu_sp_home.cab

ESET Mobile Security for Windows Mobile 6.0:

http://download.eset.com/download/mobile/ems/eset_mobile_security_enu_ppc_home.cab

help  چگونه می توانم تاریخ پایان لایسنس ESET را بدست آورم ؟

icon-checkbox-square  برای این کار دو روش وجود دارد در روش اول پنجره آنتی ویروس ESET خود را باز کنید. در بخش پایین پنجره اصلی آنتی ویروس ساعت آخرین آپدیت آنتی ویروس و همچنین تاریخ میلادی پایان اعتبار آنتی ویروس را مانند شکل زیر مشاهده خواهید کرد:

date

در روش دوم می بایست در پنجره اصلی آنتی ویروس گزینه Help and support را کلیک کنید در اینصورت مانند شکل زیر و در بخش پایینی پنجره اصلی تاریخ میلادی پایان لایسنس به همراه تعداد کامپیوترهایی که این لایسنس مجاز به نصب بر روی آن بوده را خواهید دید. یکی از تفاوت های  آنتی ویروس تقلبی ESET با انواع اورجینال آن این است که در آنتی ویروس تقلبی تاریخ پایان لایسنس به هیچ عنوان دیده نمی شود!

license

help  در هنگام اکتیو کردن لایسنس ESET یک پنجره خطا باز می شود راه حل چیست ؟

icon-checkbox-square  اگر در هنگام اکتیو کردن لایسنس محصولات ESET به مشکل برخورد کردید این موارد را کنترل کنید:

1- ساعت، تاریخ و تایم زون رایانه شما حتما صحیح باشد.

2- در هنگام نصب و اکتیو کردن محصولات ESET به هیچ عنوان از فیل تر شکن استفاده نکنید.

3- کانکشن pppoe خط اینترنت شما می بایست درون مودم adsl باشد نه درون کامپیوتر شما.

 

سایر مقالات مرتبط :

1- آموزش نصب موبایل سکیوریتی بر روی اندروید

2- انواع تهدیدات اینترنتی

3- روش شناسایی آنتی ویروس نود 32 تقلبی

4- آموزش نصب آنتی ویروس نود 32 ورژن 8

5- آموزش نصب آنتی ویروس نود 32 ورژن 9

6- نود 32 اورجینال

7- آموزش نصب آنتی ویروس اسمارت سکیوریتی ورژن 9

8- افزایش امنیت در مودم وایرلس ADSL خانگی

9- راهنمای خرید آنتی ویروس

دیدگاه (۲۸)

 • دانیال پاسخ

  سلام خدمت مدیر محترم بنده چند ماهی هست نود 32 نصب کردم و سریال نامبر هرچی میزنم قبول نمیکنه چیکار کنم سریال نامبر رایگان بوده با تشکر اگر سایتی هم جهت سریال نامبر به روز دارید میشه معرفی کنید با تتشکر

  ۱۳۹۷-۱۲-۱۳ در ۱۸:۰۰
  • shakib پاسخ

   سلام سریال نامبرهای رایگان خیلی سریع از کار میافتند و توصیه نمیشود که استفاده نمایید
   بهترین کار ممکن خریداری سریال نامبر واقعی از فروشگاه سایت جهان اسکن است

   ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ در ۲۱:۴۵
 • ZAHRA پاسخ

  سلام ویندوز من پرید و کل اطلاعات لب تابم پاک شد و یک نام جدید گزاشتم ولی حالا نمیدونم چیکار کنم لایسنس انتی ویروسم رو ندارم کارتش رو دارم چیکار کنم که بتونم دوباره از لایسنسم استفاده کنم

  ۱۳۹۷-۱۲-۰۱ در ۲۲:۲۷
  • shakib پاسخ

   سلام چنانچه لایسنس واقعی و غیر کرک خریداری نموده اید از طریق لینک خدمات مشتریان سایت جهان اسکن ایمیل خود را وارد کرده تا لایسنس شما مجددا برایتان ارسال گردد

   ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ در ۲۱:۴۴
 • کیانوش پاسخ

  سلام .اقا من هرکاری میکنم تو دادن لاینسس یوزر نیم ایران توش نمیاد ،وی پن روشن نیست لطفا راهنماییم کنید

  ۱۳۹۷-۱۰-۰۶ در ۲۲:۵۳
  • shakib پاسخ

   سلام اگر لایسنس خریداری شده اورجینال و مربوط به ایران باشد ( با کد RN در ابتدای آن ) شما کافیست فقط آنتی ویروس را نصب کرده و در موقع فعال سازی آن نام و نام خانوادگی و ایمیل خود را بنویسید.
   همچنین بهتر است در موقع فعالسازی وی پی ان شما روشن نباشد.

   ۱۳۹۷-۱۰-۱۱ در ۲۱:۴۱
 • نسترن پاسخ

  سلام
  ویندوز سیستمم به‌مشکل خورد و مجبور شدم ویندوز عوض کنم.حالا برای نصب آنتی ویروس به مشکل خوردم که خطا میده این سریال نامبر قبلا استفاده شده.کاری میتونم انجام بدم؟

  ۱۳۹۷-۰۹-۲۲ در ۱۰:۰۴
  • shakib پاسخ

   با توجه به سیاستهای شرکت eset شما فقط سه بار حق تعویض ویندوز و استفاده از لایسنس خریداری شده را دارید و بعد از سه بار لایسنس منقضی میشود حتی اگر از زمان آن باقی مانده باشد.

   ۱۳۹۷-۱۰-۱۱ در ۲۱:۳۹
 • عبداله پاسخ

  با سلام
  من رو لپ تاپم نود 32 ورژن 10 نصب کردم. هیچ مشکلی هم نداشت. الان حدود 1 ماهی هست، هر چه کلیک میکنم رو برنامه هیچ عکس العملی ندارد. آپدیت هم نمیشود. به چه طریق رفع مشکل میشود.؟

  ۱۳۹۷-۰۹-۰۲ در ۱۳:۵۳
  • shakib پاسخ

   درود
   احتمالا تاریخ لایسنس شما تمام شده است
   برنامه آنتی ویروس را باز کرده و در پایین آن تاریخ انقضا را نگاه کنید اگر تمام شده بود میبایست لایسنس جدید خریداری نمایید.

   ۱۳۹۷-۱۰-۱۱ در ۲۱:۴۴
 • طیبه پاسخ

  سلام خسته نباشید!
  من آنتی ویروسم رو با یه لایسنس آپدیت کردم ولی گویا سایتی که از اون لایسنس گرفتم همه چی رو جابه جا گذاشته بود و نسخه ی اینترنت سکسوریتی آنتی ویروسم تبدیل به نود32 شد. الان چه باید بکنم که دوباره همون نسخه ی اینترنت سکوریتی رو داشته باشم؟
  لایسنس هاس اینترنت سکیوریتی رو هم که وارد می کنم بازم همون نسخه ی نود آپدیت میشه

  ۱۳۹۷-۰۸-۲۶ در ۱۹:۵۶
  • shakib پاسخ

   ابتدا آنتی ویروس نود 32 را پاک کنید و سپس از خود سایت eset نسخه اصلی اینترنت سکیوریتی را دانلود نمایید
   بعد از نصب از شما لایسنس خواسته میشود
   اگر لایسنس وارد شده را برنامه قبول نکرد دو حالت بیشتر متصور نیست یا تاریخ لایسنس به اتمام رسیده یا لایسنس خریداری شده مربوط به اینترنت سکسوریتی eset نیست

   ۱۳۹۷-۱۰-۱۱ در ۲۱:۴۶
 • هانا پاسخ

  سلام ، صفحه ای که بعد از زدن گزینه ای باز می شود تا بتوانم یوززر و پسورد را وارد کنم ، با زدن گزینه باز نمیشود و من نمیتوانم یوزر و پسورد esest خود را وارد کنم چون صفحه ای باز نمیشود تا بتوانم اینکار را انجام دهم . باید چکار کنم ؟ لطفا راهنمایی کنید

  ۱۳۹۷-۰۷-۲۷ در ۱۷:۱۴
  • shakib پاسخ

   آنتی ویروسهای شرکت ESET حدود دوسال است که فقط با لایسنس اکتیو میشوند . اگر یوزر و پسورد مورد نظر شما واقعی بوده و جعلی نباشند میتوانید در منوهای سایت جهان اسکن آنها را تبدیل به لایسنس کرده و آنتی ویروس خود را نصب کنید.

   ۱۳۹۷-۰۸-۱۱ در ۱۹:۲۳
 • Mahdy پاسخ

  سلام
  من آنتی ویروس رو نصب کردم فعال هم هست ولی نمی دونم چیکارش کردم که کامپیوتر روشن میشه اون فعال نمیشه باید حتما روی آیکون برنامه بزنم تا فعال بشه
  میشه راهنمایی کنید که هر وقت کامپیوتر روشن میشه آون هم فعال بشه

  ۱۳۹۷-۰۶-۲۴ در ۲۱:۲۲
  • shakib پاسخ

   درود
   ابتدا یکبار آنتی ویروس خود را حذف کرده و سپس آخرین ورژن آنتی ویروس خود را از منوهای سایت جهان اسکن دانلود و نصب کنید ( لینک های موجود در سایت جهان اسکن مستقیما آخرین ورژن آنتی ویروس را از سایت ESET دانلود خواهد کرد ) اگر بعد از نصب مجدد آیکون آنتی ویروس شما پدیدار نگشت اشکال از آنتی ویروس ویندوز شما ( windows defender ) است.

   ۱۳۹۷-۰۸-۱۱ در ۱۹:۲۱
 • جواد پاسخ

  با سلام
  آنتی ویروس از بالای صفحه جهان اسکن دانلود کردم و میخواهم نصب کنم ولی لایسنس آن را ندارم. از کجا لایسنس رو پیدا کنم

  ۱۳۹۶-۱۱-۱۷ در ۰۹:۱۱
  • shakib پاسخ

   سلام به فروشگاه سایت مراجعه نمایید.

   ۱۳۹۶-۱۱-۱۷ در ۱۷:۵۹
 • تبری پاسخ

  سلام خسته نباشیدوروی لپ تاپم ویندوز 10 نصب کردم بعد هم برام آنتی ویروس bitdefenderنصب کردن
  بعد تصمیم گرفتم ویندوزم رو عوض کنم
  حالا که ویندوز عوض شده و آنتی ویروسم از درایوc پاک شده
  نمیتونم دوباره آنتی ویروسم رو نصب کنم.
  انتی ویروسمم اورجینال بود
  1year
  1pc
  الان یعنی دیگه قابل استفاده نیست؟؟؟؟

  ۱۳۹۶-۱۰-۲۹ در ۲۱:۴۶
  • shakib پاسخ

   سلام
   آنتی ویروس شما اگر اورجینال باشد شما فقط سه بار اجازه تعویض ویندوز را دارید. احتمالا این بار چهارم بوده است و در اینصورت لیسانس شما سوخته است.

   ۱۳۹۶-۱۱-۱۷ در ۱۷:۵۹
 • محمد پاسخ

  سلام
  من یکبارکد فعالسازی eset32 را دریافت کردم اما ان را در برنامه وارد نکردم و حالا دیگه نمیتوانم دوباره دریافتش کنم چکار کنم؟
  لطفا جواب بدهید ممنون

  ۱۳۹۵-۱۲-۰۵ در ۱۷:۲۰
  • shakib پاسخ

   درود
   وارد سایت جهان اسکن شده و در بخش خدمات مشتریان eset nativirus گزینه فراموشی لایسنس را انتخاب کنید تا لایسنس مجددا برای شما ایمیل گردد.

   ۱۳۹۵-۱۲-۰۷ در ۰۰:۴۵
 • زهرا پاسخ

  سلام
  با عرض خسته نباشید
  ببخشید میخواستم بدونم وقتی که ویندوز عوض میشه تمامس برنامه ها اعم از آنتی ویروس پاک میشه من آنتی ویروس رو خریدم و یک ساله هست میخواستم بدونم اگه ویندو رو عوض کنم امکان نصب دوباره آنتی ویروس با کد و لایسنس قبلی وجود داره یا نه
  اگه میشه لطفا جواب رو به ایمیلم که ذکر کردم بفرستین
  با تشکر

  ۱۳۹۵-۰۷-۲۶ در ۱۹:۲۴
  • shakib پاسخ

   درود
   بلی بعد از نصب مجدد ویندوز میتوانید آنتی ویروس خود را نصب کرده و مجددا از لایسنس قبلی خود استفاده کنید.
   اغلب آنتی ویروسها تا 3 بار نصب مجدد ویندوز مشکلی ندارند.
   دقت نمایید که بعد از تعویض ویندوز حتما نام کامپیوتر شما همان نام قبلی باشد در غیر اینصورت نصب لایسنس نود 32 با مشکل مواجه خواهد شد.
   جواب به ایمیل نیز ارسال گردید.

   ۱۳۹۵-۰۷-۲۷ در ۱۷:۲۸
 • pari پاسخ

  سلام
  با اینکه آپدیت کردم آنتی ویروس را ولی اخطار میاد که
  Maximum Protection is not Ensured
  باید چیکار کنم؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  ۱۳۹۵-۰۷-۲۰ در ۱۳:۰۱
  • shakib پاسخ

   درود
   عبارت Maximum Protection is not Ensured زمانی پدیدار می گردد که یا اعتبار لایسنس و یا یوزرنیم و پسورد شما به پایان رسیده باشد و یا اینکه در بخش تنظیمات آنتی ویروس در بخش web and email گزینه ای غیر فعال شده باشد. اگر در بخش تنظیمات چیزی را غیر فعال دیدید حتما آن را فعال نمایید.

   ۱۳۹۵-۰۷-۲۰ در ۱۴:۱۸
 • ابراهیم پاسخ

  سلام من در حال نصب eset smart security ورژن 9هستم دو مشکل دارم
  ۱ در راهنما اشاره شده در پنجره Detection of potentially unwanted application گزینه disable…. را انتخاب کنم که شما در راهنما گفتید Enabel را انتخاب کنم حالا چکار کنم
  ۲ در پنجره ای که یوزر و پسورد باید وارد کنیم متاسفانه مدام این پیغام ارورر میدهد
  We could not find a license for the credentials you entered
  این قسمت باید چکار کنم؟
  لطفا کمک

  ۱۳۹۵-۰۳-۱۴ در ۱۴:۰۸
  • shakib پاسخ

   درود
   اولا شما در قسمت detection of potentially unwanted application حتما گزینه enable را انتخاب کنید. دوما آنتی ویروس و اسمارت سکیوریتی ورژن 9 جایی برای نوشتن یوزر و پسورد ندارند! به احتمال زیاد شما در حال نصب ورژن 8 این نرم افزار هستید.چنانچه آنتی ویروس خود را از منابعی به غیر از eset دانلود کرده اید ادامه ندهید ( لینک دانلود فایل های آنتی ویروس ورژن 9 که به سایت سازنده اصلی وصل است در منوی دانلود جهان اسکن موجود می باشد) ضمنا سعی شود با توجه به راهنمای نصب حتما از لایسنس معتبر و قانونی استفاده گردد. استفاده از فایلهای آنتی ویروس که از منابعی به غیر از سایت سازنده دانلود می شود و همچنین استفاده از یوزر پسوردهای کرک شده به امنیت شما آسیب جدی وارد خواهد کرد.

   ۱۳۹۵-۰۳-۱۴ در ۱۴:۳۱

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =